Studentet.info
  
Albumet me: A / B / C / D / E / F / G / H / I / J / K / L / M / N / O / P / Q / R / S / T / U / V / W / X / Y / Z / 0-9
Emri i këngës Publikuar Dëgjuar Shkarkuar mb min kbps
Të kam shpirt 31-01-2013 311 herë 116 herë 4.07 MB 02:58 192 kbps
Pasunia 30-01-2013 215 herë 80 herë 6.50 MB 04:44 192 kbps
Këngë për nënat shqiptare 30-01-2013 150 herë 60 herë 4.74 MB 03:27 192 kbps
Valon Berisha - Potpuri 30-01-2013 171 herë 50 herë 10.53 MB 07:40 192 kbps
Eja eja ti 30-01-2013 191 herë 50 herë 3.48 MB 03:48 128 kbps
Lotin ma ke ndal 30-01-2013 156 herë 49 herë 3.02 MB 04:17 99 kbps
Lotin ma ke ndal 19-10-2012 265 herë 124 herë 5.85 MB 04:16 192 kbps
Valoni - E kam burrin n`Gjermani 09-10-2012 327 herë 195 herë 9.26 MB 06:44 192 kbps
Fadil Llugaxhiu - Kënga e Naim Berishës 09-10-2012 147 herë 73 herë 6.60 MB 04:48 192 kbps
Ma i miri ishe ti 09-10-2012 292 herë 114 herë 5.30 MB 03:52 192 kbps
Tan ditën në telefon 09-10-2012 261 herë 103 herë 5.27 MB 03:50 192 kbps
Rrugës isha tuj kalu 09-10-2012 692 herë 205 herë 5.19 MB 03:47 192 kbps
Ose mu ose bjondinën 09-10-2012 267 herë 117 herë 5.06 MB 03:41 192 kbps
Lavdi qoft moj Perëndia 09-10-2012 183 herë 54 herë 9.23 MB 06:43 192 kbps
Nëse vdes 09-10-2012 212 herë 68 herë 5.12 MB 03:44 192 kbps
Bekim Kastrati - Moj e mira 02-10-2012 190 herë 79 herë 4.69 MB 03:25 192 kbps
Kqyrni nusen edhe dhandrin 31-07-2012 238 herë 106 herë 3.24 MB 03:32 128 kbps
Të dua moj zemër 31-07-2012 248 herë 96 herë 3.27 MB 03:34 128 kbps
Sa shum të kam dasht 31-07-2012 287 herë 65 herë 3.67 MB 04:00 128 kbps
Fatin tim vet e ke lyp 31-07-2012 253 herë 65 herë 3.43 MB 03:45 128 kbps
Zemër i ke ba do vjet 31-07-2012 217 herë 47 herë 2.84 MB 03:06 128 kbps
Pasunia shkon e vjen 31-07-2012 214 herë 77 herë 4.39 MB 04:48 128 kbps
Sa të kam për zemër 31-07-2012 183 herë 53 herë 2.62 MB 02:52 128 kbps
Sy jeshili 31-07-2012 335 herë 197 herë 3.27 MB 03:34 128 kbps
Eja, eja ti 31-07-2012 194 herë 63 herë 3.58 MB 03:55 128 kbps
Të kam shpirt të kam xhan 31-07-2012 208 herë 73 herë 3.07 MB 03:21 128 kbps
Sa e ëmbël dashuria 02-08-2011 818 herë 355 herë 3.56 MB 03:53 128 kbps
Para meje del me tjetër 02-08-2011 618 herë 253 herë 3.70 MB 04:03 128 kbps
Luj nuse 02-08-2011 546 herë 235 herë 3.37 MB 03:41 128 kbps
Aman dashni 02-08-2011 462 herë 186 herë 3.19 MB 03:29 128 kbps
Hajde, hajde 02-08-2011 527 herë 166 herë 3.24 MB 03:32 128 kbps
Ah zemër, zemër 02-08-2011 594 herë 196 herë 2.98 MB 03:15 128 kbps
Sille, sille 02-08-2011 594 herë 174 herë 3.09 MB 03:23 128 kbps
A të kujtohem dashuri 02-08-2011 468 herë 191 herë 3.77 MB 04:07 128 kbps
Bekim Kastrati - Moj e mira 06-03-2011 852 herë 412 herë 3.18 MB panjohur panjohur
Ah tradhëti 21-07-2010 1173 herë 434 herë 3.33 MB 03:38 128 kbps
Pa ty 21-07-2010 870 herë 305 herë 2.76 MB 03:01 128 kbps
A m`ke dasht 21-07-2010 828 herë 339 herë 3.36 MB 03:40 128 kbps
Malli gurbetit 21-07-2010 813 herë 395 herë 3.03 MB 03:18 128 kbps
Eja këtu 21-07-2010 613 herë 197 herë 3.36 MB 03:40 128 kbps
Sonte 21-07-2010 629 herë 215 herë 3.23 MB 03:32 128 kbps
Me fat o vëlla 21-07-2010 662 herë 307 herë 3.40 MB 03:43 128 kbps
Unë xheloze,ti tradhëtar 21-07-2010 742 herë 332 herë 3.23 MB 03:32 128 kbps
Me fat kjo martesë 20-06-2010 1005 herë 450 herë 3.72 MB panjohur panjohur
Sheik 17-04-2010 967 herë 564 herë 3.59 MB 03:55 128 kbps
Dashuri në të zezë 17-04-2010 944 herë 440 herë 3.01 MB 03:17 128 kbps
Te Uroj 17-08-2008 884 herë 5658 herë 3.62 MB 03:57 128 kbps
S`mundem me t`pa 17-08-2008 724 herë 3866 herë 3.14 MB 03:26 128 kbps
Nuk te besoj 17-08-2008 643 herë 2255 herë 3.05 MB 03:20 128 kbps
Njemij here 17-08-2008 713 herë 2561 herë 3.02 MB 03:18 128 kbps
Nese Vdes 17-08-2008 721 herë 3339 herë 3.29 MB 03:36 128 kbps
Nata e fundit 17-08-2008 658 herë 2360 herë 3.14 MB 03:25 128 kbps
Mos u bo xheloz 17-08-2008 716 herë 2068 herë 3.14 MB 03:26 128 kbps
Lavdi Qofte 17-08-2008 541 herë 1356 herë 6.13 MB 06:42 128 kbps
Pavaresin kur ta festojm 08-07-2008 587 herë 2674 herë 1.69 MB 03:42 64 kbps
Une nKosov e ti ne gurbet 2007 21-07-2007 757 herë 7759 herë 3.26 MB panjohur panjohur
Une dhe ti 2007 21-07-2007 672 herë 4546 herë 3.34 MB panjohur panjohur
U nis dasma 2007 21-07-2007 740 herë 4682 herë 3.40 MB panjohur panjohur
U mashtrova 2007 21-07-2007 708 herë 5749 herë 3.75 MB panjohur panjohur
Ose mu ose bjondina 2007 21-07-2007 774 herë 6377 herë 3.30 MB panjohur panjohur
Mashalla, mashalla 2007 21-07-2007 696 herë 2459 herë 3.16 MB panjohur panjohur
Lotet e mi 2007 21-07-2007 764 herë 4026 herë 3.29 MB panjohur panjohur
Koft perhajr 2007 21-07-2007 677 herë 2479 herë 3.41 MB panjohur panjohur
Oj Anita 25-03-2007 876 herë 9737 herë 4.56 MB 04:59 128 kbps
Kenge Dasmash 20-01-2007 1057 herë 5039 herë 3.84 MB 04:12 128 kbps
Dashuria e Gabuar 20-01-2007 781 herë 4532 herë 3.28 MB 03:35 128 kbps
Heret del me mua 20-01-2007 667 herë 2500 herë 4.19 MB 04:35 128 kbps
E dua me don 20-01-2007 722 herë 2786 herë 4.06 MB 04:26 128 kbps
Ti ke mbetur ai i vjetri 20-01-2007 643 herë 2871 herë 3.23 MB 03:32 128 kbps
Rruju Djalo 20-01-2007 607 herë 2563 herë 3.23 MB 03:32 128 kbps
Pse ta fala 20-01-2007 908 herë 6145 herë 3.66 MB panjohur 128 kbps
Ma i miri ishe ti 20-01-2007 740 herë 3439 herë 3.69 MB 04:02 128 kbps
Fol me mu 20-01-2007 796 herë 2530 herë 3.61 MB 03:57 128 kbps
Adnan, Lori dhe Ymeri - Oj qerpik 22-12-2006 582 herë 2268 herë 4.55 MB 04:58 128 kbps
Adnan, Lori dhe Ymeri - Flutoro moj Dallendyshe 22-12-2006 608 herë 4042 herë 3.17 MB 03:28 128 kbps
Adnan, Lori dhe Ymeri - Rrethem Rreth 22-12-2006 550 herë 1820 herë 3.49 MB 03:49 128 kbps
Adnan, Lori dhe Ymeri - Ta helmova Zemren 22-12-2006 543 herë 1653 herë 2.90 MB 03:10 128 kbps
Adnan, Lori dhe Ymeri - Te molla 22-12-2006 542 herë 1504 herë 4.38 MB 04:47 128 kbps
Adnan, Lori dhe Ymeri - Po vjen nusja Mashalla 22-12-2006 618 herë 2248 herë 5.06 MB 05:31 128 kbps
Adnan, Lori dhe Ymeri - Aman Aman 22-12-2006 567 herë 3176 herë 5.49 MB 05:59 128 kbps
Luje dorën 21-12-2006 598 herë 2201 herë 3.45 MB 03:46 128 kbps
Dj Caja - Luje doren - Remix 21-12-2006 570 herë 896 herë 3.32 MB 03:38 128 kbps
Vetëm më shikon 26-07-2006 630 herë 2651 herë 3.96 MB 04:20 128 kbps
Djalë si ti s`dua të takojë 26-07-2006 711 herë 8622 herë 3.03 MB 03:19 128 kbps
Të dua 26-07-2006 675 herë 3035 herë 3.41 MB 03:44 128 kbps
Për ty nuk jam gjallë 26-07-2006 739 herë 3520 herë 3.27 MB 03:34 128 kbps
Nuk më meritove 26-07-2006 829 herë 3150 herë 2.85 MB 03:07 128 kbps
Merre zemrën time 26-07-2006 790 herë 4521 herë 2.78 MB 03:02 128 kbps
Mos harro 26-07-2006 784 herë 3747 herë 4.23 MB 04:37 128 kbps
Mos mendo me mu me lujt 26-07-2006 971 herë 4064 herë 2.98 MB 03:15 128 kbps
Gënjeshtari 26-07-2006 779 herë 4120 herë 3.37 MB 03:41 128 kbps

Ndodhitë e fundit

 • 60 dështime e skandale në 6 vjet qeverisje
  (Koha) Këtë të enjte, kryeministri ka mbushur plot gjashtë vjet, prej kur është vënë në krye të ekzekutivit. Kishte dhënë premtime të mëdha para se ta merrte pushtetin.Prej shtrirjes së sovranitetit shtetëror në gjithë territorin deri të shndërrimit të Kosovës në “Luginë Silikoni”. Kishte premtuar katër autostrada, flakjen e reduktimeve të energjisë, luftimin e krimit dhe korrupsionit, zhvillimin ekonomik dhe zbutjen e papunësisë, shëndetësi e arsim të nivelit evropian. Koha ia ka dëshmuar të kundërtën, shkruan Koha Ditore. Në këtë 6 vjetor të qeverisjes, kryeministri nuk ka përmendur jetesën në mjerim të kosovarëve, as ikjen masive ilegale për në Evropë, ...
 • Kosovës ende i duhet EULEX-i
  (RTK) Kryetar i Gjyqësorit të Kosovës, Enver Peci, ka thënë se prania e EULEX-it për disa çështje më sensitive siç janë rastet për krime lufte, është ndoshta e domosdoshme aktualisht në Kosovë. Ai ka thënë për RTK-në se ‘ombrella’ e EULEX-it duhet të vazhdojë edhe për një kohë, por me një bashkëpunim me gjyqtarët vendor, bashkërisht me institucionet e drejtësisë vendore. Ndërsa, sa i përket korrupsionit, Peci thotë se vendorët kanë disa raste më të lehta. ”Ne i kemi statistikat sa i përket lëndëve të korrupsionit, ne i kemi disa raste, nuk janë raste që qojnë peshë, kemi raste të shpërdorimit të detyrës zyrtare, marrja e ryshfetit, dhe ata të dyshuar, ata të akuzuar që përgjigjen për këto raste nuk janë të nivelit që qojnë peshë në publik. Rastet më të rënda i kanë marrë EULEX-i”, ka thënë Peci. ...
 • Siria, lufta e huaj
  (Zëri) Një enigmë e madhe i mbështjellë ata që janë nisur gjoja “rrugës së Allahut” në Siri. Kush janë dhe si po shkojnë në frontet e Sirisë, askush nuk e di. As sa mund të jetë numri i atyre që janë nisur “rrugës së Allahut”, askush s’mund ta dijë. Mund të jenë 150, siç supozohet, por mund të jenë edhe më shumë ose më pak. Sa janë e kush janë askush nuk e di saktësisht, sepse nuk ka ndonjë evidencë. Sidoqoftë, jo pak kosovarë kanë shkuar në Siri për të luftuar përkrah grupeve kryengritëse kundër regjimit të Presidentit, Bashar Al-Asad. Kjo dukuri në rritje kundërshtohet vazhdimisht si nga Bashkësia Islame ashtu edhe nga institucionet tjera, të cilat këtë e vlerësojnë jo vetëm të panevojshme, por edhe të ...
 • Në Siri vritet edhe një prishtinas
  (Express) Numri i kosovarëve të rënë në luftën e Sirisë po rritet. Në këtë luftë ka rëne edhe kosovari nga Prishtina, F.S. 40 vjeçar që banonte në rrugën”Rasim Kiqina” (Ish-Avalla Vjtër) në Prishtinë. Edhe familjarë të tijë kanë konfirmuar për Express se djali i tyre, F.S. është vrarë në luftën e Sirisë. “Nga dje e kemi hapur të pamën. E kemi marrë konfirmimin për vdekjen e tij edhe nga ushtria dhe shokët e tij", ka thënë ai. ...
 • Inaugurimi i komunave veriore shtyhet për në mbrëmje
  (REL) Qeveria e Kosovës ka njoftuar përmes një komunikate për shtyp se seancat inauguruese të komunave në pjesën veriore të Republikës së Kosovës, janë shtyrë për t’u mbajtur sot në orët e mbrëmjes, "pas pozicionit të qartë që ka mbajtur Bashkimi Evropian, se këto inaugurime dhe puna e tyre duhet të bëhet në pajtueshmëri të plotë me ligjet e Republikës së Kosovës". "Nëse ndonjë nga kryetarët e zgjedhur apo anëtarët e kuvendeve komunale veprojnë në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës, atëherë Qeveria e Kosovës do të ndërmerr veprimet konkrete ligjore për ti shpallur ato jolegale", thuhet në një komunikatë të qeverisë së Kosovës. ...
 • Jakup Krasniqi: Për shkak të paperspektivës qytetarët e Kosovës po shkojnë në luftën e Sirisë
  (Express-) Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi ka dalë kundër shkuarjes së shqiptatarëve të Kosovës në Siri. Ai ka thënë se është obligim i Bashkësisë Islame që t’ua sqarojë qytetarëve për të vërtetën e luftës në Siri. “Mekanizmat e shtetit dhe Bashkësia Islame, janë të obligueshëm që ti njoftojnë qytetarët e vet për të vërtetën e asaj lufte, përkatësisht ti edukojnë besimtarët e vet me vlerat e fesë islame. Ata nuk mund të hiqen sikur nuk po ndodhe asgjë rreth tyre”, ka shkruar Krasniqi në Facebook. ...
 • Pantiq, po nervozon jo vetëm shqiptarët por edhe vet serbët
  (Zëri) Qëndrimi radikal i Kërstimir Pantiqit kryetarit të komunës së Mitrovicës veriore, po nervozon jo vetëm shqiptarët por edhe vet serbët në atë pjesë të Kosovës. Nesër në Zëri mund të lexoni se cilët janë këshilltarët serb që nuk do marrin pjesë në ceremoninë inauguruese të betimit të Pantiqit, të premten me 10 janar. E përveç serbëve janë edhe 5 shqiptarët këshilltarë komunal që janë diskutabile nëse do marrin pjesë në këtë ceremoni. ...
 • Selimi: Radikalizmi fetar rreziku më i madh i interesave nacional
  (Zëri) Zëvendës Ministri Petrit Selimi është emëruar ne resorin e punëve të jashtme të Qeverisë Thaçi 2 në qershor të 2011. Ai është ndër prurjet e reja në PDK para zgjedhjeve të 2010 kur Partisë Demokratike iu bashkëngjitën disa gazetarë dhe ekspertë tjerë si Berat Buzhala, Ilir Mirena, Gëzim Kasapolli, etj. Për dallim të kolegëve të tij që më vonë u tërhoqën nga partia, Selimi pati më shumë sukses në fushën e specializuar të cilën përzgjodhi ta udhëheq. ...
 • A duhet ta marrim seriozisht më Rexhep Qosjen?
  (REL) A nuk është pak e çuditshme që të shpallësh armiq dhe tradhtarë Ibrahim Rugovën, Sali Berishën, Ismail Kadarenë, Rexhep Ismailin, Shkëlzen Maliqin e t'i thurësh elozhe Shefqet Krasniqit? Nuk janë të largëta kohët, kur rapsodët i kishin kushtuar këngë mjekrës së tij të bardhë e ndokush tjetër ia kishte dhënë edhe epitetin e babait të kombit. Të mos flasim për Fakultetin e Filologjisë ku disa nga dishepujt e tij e kanë parë si një Zeus. ...
 • Siria s’është lufta jonë
  (Lajmi.net) Bashkësia Islame e Kosovës u ka bërë thirrje në mënyrë direkte të gjithë kosovarëve të cilët po marrin pjesë në konfliktin e Sirisë, që të kthehen sa më shpejt në vendlindje. Kryeimami i Kosovës, Sabri Bajgora, ka thënë për Emisionin “Info Magazinë” të Klan Kosovës se konflikti në Siri ka devijuar nga një luftë për çlirim nga diktatura e Kryetarit aktual Bashar al-Assad. Sipas tij, kjo luftë më nuk mund të quhet “Xhihad”, pasi që grupe të ndryshme po luftojnë për “supremacion politik”. ...
 • Kutërbojnë sheshet e kryeqytetit
  (REL) Në sheshet e kryeqytetit kutërbon erë ujërash të zeza, pavarësisht rregullimeve që janë realizuar. Sheshi qendror në Prishtinë është i rrethuar me “luks”; hotele me pesë yje, kafiteri të shtrenjta, institucione bankare, ndërtesa të bukura shumëngjyrëshe, por shëtitja apo kalimi nëpër atë që njihet si bulevardi “Nëna Terezë”, bëhet me hundë të mbyllura për shkak të kutërbimit. Qytetarët që kalojnë nëpër këtë shesh, shprehin shqetësimin e tyre. Tafil Karaçica, jeton pikërisht në sheshin “Nëna Terezë”, ndërkaq punon në Bankën Qendrore të Republikës së Kosovës. ...
 • Trajkoviq: Marrëveshja e Brukselit, enigmë e madhe
  (Koha) Beogradi duhet t’iu sqarojë serbëve në Kosovë se si do të jetë Asociacioni i Komunave serbe i përbërë nga të gjitha komunat serbe nëse komunat në jug kanë pranuar të integrohen në sistemin e Kosovës. Nga ana tjetër, komunat në veri janë për neutralitet statusi, ka thënë deputetja e Listës Unike serbe në Kuvendin e Kosovës, Rada Trajkoviq, raporton B92. “Si do të funksionojë Asociacioni? Si do të koordinohen serbët e Kosovës me pozicione të ndryshme ndaj statusit brenda vetë Kosovës?”, ka pyetur Trajkoviq, transmeton Koha.net. ...
 • Fatura të majme të energjisë elektrike
  (REL) Ankesat e qytetarëve lidhur me faturat e energjisë elektrike janë të shumta. Sipas tyre, faturat e muajit dhjetor kanë ardhur dyfish më të shtrenjta se sa muajt paraprak. Këtë e thotë Tahir Tahiri, pensionist, i cili thotë se jeton me gjashtë anëtarë tjerë të familjes, që të gjithë të papunë. "Muajin e kaluar fatura e rrymës më ka ardhur 40 euro, tash 88 euro. Unë jam nga Prishtina, lagjja e Vranjevcit. Pensionist jam, vetë i gjashti anëtar, me pension duhet ta paguaj rrymën, të ardhura tjera nuk kemi", thotë Tahiri. ...
 • Uka s’ka pretendime për kreun e LDK-së
  (Epoka e Re) Dardan Gashi, një nga themeluesit e “Listës Dr. Ibrahim Rugova”, ka thënë se kjo listë do të rikthehet në shtëpinë e vet, LDK-në. Ai ka thënë se Bujar Bukoshi dhe Ukë Rugova duhet të kenë rol udhëheqës, vendimmarrës në LDK. Gashi nuk ka dashur të tregojë nëse është fjala që njëri prej tyre ta zë postin e nënkryetarit. “Z. Bukoshi dhe z. Rugova duhet të jenë pjesë e vendimmarrjes në LDK për shumë arsye, veçanërisht se kanë dhënë kontribut të madh që nga themelimi i partisë”, ka thënë Gashi në intervistën për “Epokën e re”. ...
 • Marrëveshja e Brukselit e ndau Kosovën
  (Lajmi.net) Kryeministrave të Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Ivica Dacic, është si rezultat i rrethanave të krijuara, pasi që “të dy po përpiqen ta shtyjnë mbijetesën e qeverive të tyre”. “Por si çdo marrëveshje e deritanishme në Ballkanin Perëndimor, edhe kjo e Brukselit, është afatshkurtër dhe gjysmake”. “Plani i Ahtisaarit inkurajoi ndërtimin e Kosovës si shtet i qytetarëve, ndërsa marrëveshja e Brukselit e ndau Kosovën në pjesën serbe dhe shqiptare. Në përpjekje për të ndërtuar paqen, marrëveshja e ndau sovranitetin”, ka thënë Deda në një intervistë për gazetën beogradase Blic. ...
 • Mbi 1 milion e 600 mijë pasagjerë shfrytëzuan ANP-në
  (Epoka e Re) Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës (ANP) “Adem Jashari” ka mbyllur vitin 2013 me ngritje të numrit të udhëtarëve prej 6.6 % në gjithsejtë 1,628,678 udhëtarë të procesuar. ANP-ja në vitin 2013, sipas statistikave që ka mbledhur operatori Limak Kosovo International Airport (LKIA), ka procesuar 101,544 udhëtarë më shumë se gjatë vitit 2012. Sipas statistikave të mbledhura nga operatori i (LKIA) të raportuara në Autoritetin e Aviacionit Civil (AAC), është bërë me dije se muaji gusht ka pasur numrin më të lartë të udhëtarëve prej 221,196, i pasuar nga korriku me 198,443, ndërsa më i ulëti ishte dhjetori me 91,518 udhëtarë. ...
 • Gjendet 31 vjeçarja e zhdukur, tash po mbahet në paraburgim
  (Zëri) Vezire Gashi, nënë e katër fëmijëve e zhdukur tre muaj më parë është gjetur para dy ditëve, njofton Policia e Kosovës. “Me datën 7 janar 2014 autoritetet policore të Republikës së Shqipërisë kanë njoftuar Policinë e Kosovës se personi i zhdukur me të dhënat e kërkuara nga Policia e Kosovës është hasur në territorin e Republikës së Shqipërisë. Pas procedurave administrative të pranim-dorëzimit, në pikën kufitare me Shqipërinë, në Qafë-Prush, 31 vjeçarja është sjellë në stacionin policor të Skenderajt, ...
 • Imam Omer Bajrami: Myslimanëve u ndalohet të punojnë në Polici dhe Ushtri
  (Express) Imami Omer Bajrami ka “goditur” përsëri. Bajrami, që kohë më parë u bë i famshëm duke arsyetuar martesën me vajzën e axhës, tash është duke rritur famën e tij me komentime të tjera. Së fundi është duke u shpërndarë një video e tij, ku ai jep “feta” (përgjigje fetare) dhe ndalon punën e myslimanëve në Polici dhe Ushtri. Ai thotë se këto ndalesa vijnë nga Profeti Muhamed, i cili sipas imam Bajramit “Profeti Muhamed ka ndaluar punën në Polici dhe Ushtri në kohën kur udhëheqësit janë jo myslimanë”, thotë ai. ...
 • Mbledhja e qeverive, Harito: Rama-Thaçi, marrëveshje bashkëpunimi
  (NOA) Ministrja për Inovacionin dhe Administratën Publike Milena Harito, informoi lidhur me mbledhjen e përbashkët të qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës. Ajo deklaroi se gjatë mbledhjes së përbashkët të qeverive, e cila do të mbahet më 11 janar në Prizren, do të nënshkruhen disa marrëveshje. “Do të nënshkruhen marrëveshje bashkëpunimi dhe partneriteti mes vendeve, marrëveshje për bashkëpunim në fushën e tregtisë, marrëveshje bashkëpunimi në fushën e transportit dhe infrastrukturës, si dhe intensifikim dhe thellim të bashkëpunimit në fushën e integrimit europian. Gjithashtu do të merret vendim për bashkëfinancim për pajisjet mjekësore të maternitetit të Preshevës si dhe për një fond zhvillimor për Luginën e Preshevës”, u shpreh Harito. ...
 • Rama: Irlanda, mbështetje e vendosur për statusin
  (Panorama) Kreu i qeverise, Edi Rama njofton se ka marre garanci nga Irlanda per mbeshtetje ndaj vendit tone ne marrjen e statusit te vendit kandidat ne BE. Sipas Rames, kjo i eshte konfirmuar gjate takimit me ministrin Irlandez për Çështjet Evropiane Pascal Donohoe. "Me Ministrin Irlandez për Çështjet Evropiane Pascal Donohoe që vlerëson lart përpjekjet e qeverisë së re dhe garanton se Irlanda do ta mbështesë fuqimisht Shqipërinë për statusin e merituar të vendit kandidat"- shkruan Rama ne profilin e tij ne Facebook. ...
 • Flet Admir Tafili: Pse i vrava dy vëllezërit Pjetrushi
  (BalkanWeb) Admir Tafili, i cili mbahet nën masa të larta sigurie në paraburgimin e Bradashe-shit, gjen mundësinë të telefonojë dhe të flasë. Thyen heshtjen, pas arratisjes spektakolare të 23 nëntorit 2013, nga burgu i sigurisë së lartë në Drenovë të Korçës. Heshtjen e theu nga tronditja e rëndë, kur mësoi se në Suedi, një prej pjesëtarëve të familjes së tij është tentuar të vritej. Në krye të herës, i thanë se ishte djali i tij, mandej mësoi të vërtetën, se shënjestër e atentatit kishte qenë nipi i tij 12-vjeçar. "Për plagosjen e nipit akuzoj direkt Prel Pjetrushin. E akuzoj se nuk kam hasmëri me askënd tjetër", thotë Admir Tafili. I dënuari me burgim të përjetshëm tregon se në 2010, kur u arratis nga burgu i Lezhës, kishte vendosur ta merrte gjakun e babait, duke vrarë Prel Pjetrushin. "Ditën që jam arratis, Prel Pjetrushi ishte duke lujt futboll në Shkodër. Është nis direkt për në Amerikë, kur mësoi se kisha mundur të ikja nga burgu", shprehet Tafili për "GSH". ...
 • Granit Xhaka: FSHF nuk tregoi interes për mua
  (BalkanWeb) Futbollisti i famshëm shqiptar Granit Xhaka, i cili luan për kombëtaren zvicerane dhe për Borusia Mynshegladbahut në Bundesligën gjermane, në një intervistë për mediat kosovare, shprehet se ai ka dashur t'i bashkohet ekipit tonë kombëtar, por FSHF-ja nuk e kishte pranuar atë. "Do të kisha shkuar me shumë dëshirë, sepse kur isha 16-17 vjeç, FSHF-në e ka kontaktuar babai im dhe i ka thënë: 'I kam dy djem', por ata kanë thënë: 'Jo, nuk kemi interes'", - është shprehur Xhaka. Pas refuzimit nga kombëtarja shqiptare, Graniti shprehet se kanë ardhur drejtuesit e skuadrës së Zvicrës, trajneri Otmar Hitcfeld, që i kanë kërkuar të jetë pjesë e ekipit zviceran. "Zviceranët më luteshin, duke qëndruar në shpinë time, dhe më thoshin: "Je i ftuar te Zvicra. Ndërkohë, këta të Shqipërisë as në telefon nuk më kanë kërkuar. Kjo për mua është marrëzi", - ka shpjeguar talenti zviceran Granit Xhaka. ...
 • Sjellja skandaloze e Rodmanit në Korenë e Veriut
  (REL) Ish-ylli i NBA, Dennis Rodman, ka skalitur veten e tij në vitet 1990 me flokë të ngjyrosura dhe sjellje bizare, por të padëmshme, shkruan Washington Post. Ca vjet më parë, avokatët e tij kanë sqaruar se Rodman nuk është në gjendje të paguajë 800,000 dollarë mbështetje për fëmijët, pasi është “shumë i sëmurë” nga alkooli. Tani, Rodman, shkruan Washington Post, është duke bërë përpjekje të rehabilitojë veten dhe llogarinë e tij bankare, duke shërbyer si një propagandist i njërit prej diktatorëve më të egër dhe më brutalë në botë – Kim Jong Unit të Koresë Veriore. ...
 • Ushqimet me vitaminë D, më të mirat për shtatëzanin tuaj
  (NOA) Shqetësimi kryesor i nënave gjatë muajve të shtatëzanisë, është se çfarë ushqimesh duhet të konsumojnë për të pasur një fëmijë të shëndetshëm. Në bazë të studimeve të bëra rezulton se, ushqimet e pasura me vitamina D janë ato të duhurat që fëmija të ketë zhvillim të mirë të muskujve. Sipas një studimi të bërë me mbi 678 fëmijë, i cili është botuar edhe në “Endokrine Research”, ka treguar se marrja e vitaminës D në nivel të lartë gjatë shtatëzanisë, është lidhur me forcën e muskujve kur fëmija arrin moshën 4 vjeçe. ...
 • I dashuri juaj nuk është romantik?
  (Telegrafi) Disa meshkuj për nga natyra janë romantikë, ndërsa disa të tjerëve sjelljet romantike u janë të panjohura. Femrat gjithmonë kanë qenë të prira të jenë romantike, gjë që më së shpeshti tregojnë kur janë të dashuruara më së shumti. Mbase nganjëherë keni ushqyer shpresa të mëdha, mirëpo me disa këshilla të mençura të dashurin mund ta nxisni të shfaqë ndonjë gjest romantik. ...
 • Studiuesit: Gjelbërimi rrit lumturinë
  (Zëri i Amerikës) Një studim i ri thekson se kontakti me natyrën është faktor për shëndetin mendor, një argument që është përqafuar prej kohësh nga aktivistët për mjedise të gjelbra dhe parqe në zonat urbane. Afro 80 për qind e popullsisë në vende me të ardhura të mesme dhe të larta jetojnë në zona urbane ku depresioni përbën një shqetësim të madh për shëndetin publik. Parqet, kopshet e gjelbëruara dhe mjediset e hapura natyrore shpesh mungojnë në qytete. Disa studime kanë ngritur idenë se ka lidhje mes hapësirave të gjelbëruara dhe lumturisë, por studiuesit nuk kishin zbuluar një lidhje shkak-pasojë. Mathew P. White dhe kolegët e tij në Universitetin e Exeterit vendosën të analizojnë lidhjen. ...
 • Numri i duhanpirësve në botë po i afrohet 1 miliardit
  (Albinfo.ch) Numri i përgjithshëm i duhanpirësve është në rritje dhe po i afrohet momentit historik të një miliard njerëzve, sipas të dhënave nga 187 vende të publikuara në magazinën profesionale “Journal of the American Medical Association” - JAMA. Në vitin 2012 ishin 967 milionë njerëz në mbarë botën që pinin duhan çdo ditë, ndërsa në vitin 1980 kanë qenë 72 milionë duhanpirës. Rritja e numrit të duhanpirësve është lidhur me rritjen e numrit të njerëzve në planet, thonë mjekët amerikanë. Numri i popullsisë së botës gjatë 50 vjetëve të fundit është dyfishuar në shtatë miliardë njerëz, prandaj ka shumë njerëz që pinë duhan. ...
Na ndiqni në Twitter
Na ndiqni në Facebook
Verzioni për Mobil
© 2004-2016 Studentet.info™ | Kopjimi është i lejuar nëse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio